poniedziałek, 28 grudnia 2015

Generowanie diagramów architektonicznych w C4

Jestem wielkim fanem podejścia C4 w dokumentowaniu architektury - co widać na video w poprzednim poście:)

C4 sprawdza się nie tylko dla nowych projektów oraz do nadawania struktury myślom podczas szkoleń... przydaje się również jako "mapa" podczas misji ratunkowych w projektach ze spuścizną:)

Polecam świetną prezentację twórcy C4 na temat narzędzi do automatycznego generowania diagramów. Moim zdaniem generowane nie mają takiej wartości w opowiadaniu historii jak ułożone ręcznie, ale lepsze taki niż żadne aby przedzierać się przez spuściznę:)

Prezentacje jest wartościowa z uwagi na przemyślane komentarze autora z meta-poziomu: kiedy, dlaczego i po co warto stosować dany rodzaj informacji wizualnej oraz rysowanie czego nie ma żadnej wartości:)

https://www.youtube.com/watch?v=oDpdaXt0HQI


//=================
W dużych projektach dodaję M (jak Moduł) tworząc Context Container Module Component Class
gdzie moduł grupuje komponenty.
Moduł można sobie wyobrazić jako jednostkę logiczną (Bounded Context z DDD) czy jako produkt (np. moduł magazynowy czy sprzedaży w ERP) a komponent jako np jednostkę deploymentu (np. klienty, AI itd).
Traktowanie komponentu dosłownie jako @Component w Springu (jak pokazuje przykładowo Brown) wydaje mi się skrajnie niepraktyczne poza malutkimi systemami, ale każdy może sobie popróbować sam co ma dla niego wartość...

4 komentarze:

artlub pisze...

Oprogramowania dla firm wymagają od programistów wiele wiedzy i zdolności do wdrożenia takiego systemu. W firmie, w której pracuję wdrożono niedawno system TETA od Unit4 i po miesiącu pracy jestem nim zachwycony

Update Technology pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
informationtechnology pisze...

gjnetwork - オフショア システム開発サービスは、海外の国に拠点を置く IT 開発会社によって実行されるアウトソーシング活動を指します。

オフショア IT

Kaja pisze...

Bardzo fajny wpis.