wtorek, 26 stycznia 2010

Wspinaczka do profesjonalizmu

Wreszcie po ponad miesięcznej przerwie znalazłem chwilę czasu na napisanie posta:)
Brak czasu na pisanie wynika głównie z nawału nowych obowiązków związanych z opieką nad 3-tygodniową córką:]

Dlatego też dziś odsyłam do artykułu mojego autorstwa, który ukazał się w lutowym wydaniu SDJ pt:
"Wspinaczka do profesjonalizmu
Modelowa ścieżka rozwoju kompetencji – podejście pragmatyczne"


Artykuł traktuje o rozwoju kompetencji developerskich w kontekście Modelu Kompetencji Braci Dreyfus, o którym już pisałem.

W tekście zachowano znaczniki specyficzne dla wydawnictwa, ponieważ są czytelne dla "ludzi z branży" a jednocześnie nadają mu strukturę. Tekst zawiera kilkanaście stron, ale podobno szybko i lekko się go czyta;)

Zapraszam do lektury artykułu i być może nawet całego numeru poświęconego programowaniu gier - zawsze to ciekawa odmiana od enterprajz;)

//========================

W ciągu najbliższego tygodnia noworodek powinien przepoczwarzyć się w mniej zasobożerne niemowlę a co za tym idzie pojawi się kilka nowych postów. Będą poświęcone zagadnieniom z zakresu Craftsmanship, m. in. projektowaniu systemu pod kątem usability (na podstawie moich ostatnich doświadczeń z paroma autystycznymi koszmarkami) .

12 komentarzy:

Krzysztof Białek pisze...

Ciekawa publikacja. Jeśli ktoś jest zainteresowany tą tematyką to warto sięgnąć po książkę Andy Hunta "Pragmatic Thinking and Learning: Refactor Your Wetware".. Pierwszy rozdział traktuje właśnie o modelu braci Dreyfus (można go pobrać za darmo).

Pozdrawiam

Łukasz Lenart pisze...

Moim zdaniem jedna z podstawowych książek jakie należy przeczytać i wdrożyć w swoje życie profesjonalne, a nawet prywatne ;-)

Sławek Sobótka pisze...

@Krzysztof: Dzięki za polecenie książki. Swoją drogą to model D jest dosyć popularny w naszej branży - przewija się w różnych publikacjach i na różnych prezentacjach. Pewnie dlatego, że dobrze pasuje na naszego sposobu myślenia, który polega głównie na szukaniu wzorców.

@Łukasz: książka czeka w kolejce od kiedy mi ją poleciłeś - jest już przed nią tylko jedna...

Damian Łukasik pisze...

Jeśli ma się conieco czasu można przeczytać całą serię "Mind Set" Tony'ego Buzana, które świetnie opisują techniki ułatwiające i przyspieszające naukę i zwykle wywracające jej dotychczasowy proces do góry nogami (pozytywnie :P). ^_^

Sławek Sobótka pisze...

Panowie, zacząłem czytać Pragmatic Thinking... i muszę przyznać, że po 2 rozdziałach jestem pod wrażeniem zakresu skojarzeń autora i jego całościowego/systemowego spojrzenia na świat.

Zapowiada się kolejny tytuł z gatunku "otwieracz do konserwy-czaszki".

@copernic777 - skoro polecasz to dopisuję do swojej kolejki. Napisz proszę od której najlepiej zacząć i która jest najlepsza?

Unknown pisze...

Zgadzam się z tym, że osoba 'guru' dostarcza nam natchnienia, ale pozycja 'guru' nie jest zdobywana na koniec. Moim zdaniem jest to pozycja przechodnia. Chodzi mi oto, że dla 'novice' guru jest 'competent', a dla 'advanced begginer' – 'proficient'. Gdy 'novice' pragnie zdobyć wiedzę od 'experta', to zapewne pomyśli, że 'expert' to dziwak. 'Expert' dla poparcia swojej tezy użył by 'bigger view', ale nasz 'novice' nie zrozumie tego, lepiej do niego będzie przemawiał pewny siebie 'competent'. 'Novice' odniesie wrażenie, że to 'competent' ma więcej rzeczowej wiedzy niż, 'expert'.

Sławek Sobótka pisze...

@Arek: Ciekawe spostrzeżenia! Powiem więcej: w żadnym opracowaniu Modelu Dreyfus, które czytałem/oglądałem nie podnosi się tej tematyki - a jest ona w sumie istotna na poziomie teamu czy firmy.

Tylko co do nazewnictwa bym się upierał, guru to jednak ekspert, a zjawisko, o którym piszesz to jakiś rodzaj *autorytetu*. Może być nim dla nas każdy od kogo możemy się czegoś dowiedzieć (czyli również kogo jesteśmy wstanie zrozumieć).

Damian Łukasik pisze...

@Sławek, najłatwiej zacząć z 'Rusz głową', ale mi się średnio podobała porównując wrażenia po przeczytaniu trzech innych 'Pamięć na zawołanie', 'Podręcznik szybkiego czytania' i 'Mapy twoich myśli', które razem tworzą świetną całość. 'Rusz głową' jest dosyć szerokim wprowadzeniem w tematy, które osobno opisał dokładnie w pozostałych, te 3 książki uważam za jedne z najważniejszych książek nietechnicznych jakie znam. :)

Sławek Sobótka pisze...

Dziękuję za przybliżenie treści copernic777. Czyli strategia jest jasna: najpierw zacząć od ogólnej - mając też na uwadze, ze kolejne są jeszcze lepsze:)

Damian Łukasik pisze...

Jeśli masz czas, i przede wszystkim chęci to możesz 'Rusz głową' pominąć. :D ..wszystkie można przeczytać w jeden wieczór, ale pokazywane treści są nieraz czasochłonne do 'wdrożenia'. ;)

Łukasz Lenart pisze...

Jak ja to lubię, dzięki za polecenie, książki już się zamawiają ;-)

Ratwork pisze...

Super! Dzięki przyda się :)