poniedziałek, 10 czerwca 2013

Twój mózg Cię oszukuje (gdy uczysz się nowego języka)

Dziś chciałbym polecić prezentację, którą powinien obejrzeć każdy programista: Don’t Trust Your Brain.
Treść przyda się szczególnie tym z Was, których zmuszono do nauki nowego języka programowania (jeżeli uczysz się z własnej woli, to za pewne idzie znacznie łatwiej:)

W lekki, zabawny i okraszony wiedzą za zakresu psychologii sposób dowiecie się, że składnia to przysłowiowy pikuś; kluczowe są: kultura, narzędzia, wzorce i idiomy.

//================================================
Zawsze przerażali mnie programiści klasy King Bruce Lee Karate Mistrz, którzy twierdzą, że "każdego języka mógłbym nauczyć się w tydzień (ale mi się nie chce)". Później widzimy potworki napisane np. w Javie w C albo w C# w Cobolu...


4 komentarze:

Anonimowy pisze...

To się zgadza z moimi odczuciami. Też zawsze dla mnie problemem w nauce innego języka nie była składnia ale inny "toolset". Tego właśnie najczęściej brakuje we wszelkiego rodzaju tutarialach, kursach etc. - skupione są na składni a nie na tym aby pokazać JAK się pracuje w nowym środowisku, tzn. czy/jakie IDE, a jeżeli edytor, to jaki jest najbardziej kompatybilny (poświetlanie składni, podpowiedzie). Najpopularniejsze biblioteki, frameworki. I najważniejsze - jak to wszystko poskładać do kupy.
Ja wiem, że Wujek Google Twoim Przyjacielem jest - ale najpierw trzeba wiedzieć O CO się go spytać, żeby uzyskać sensowne wyniki.
Pozdrawiam,

Anonimowy pisze...

Super prezentacja, dzięki wielkie za linka.

Sławek Sobótka pisze...

@Anonim 1: tak, nam ten ból, ale taka już jest naturalna kolej rzeczy... 1 i 2 poziom Dreyfus: http://bottega.com.pl/pdf/materialy/SDJ-wspinaczka.pdf

@K0N0PSKI pisze...

nagle stałem się mniej zadowolonym z używania mvn w połączeniu z scalą...