poniedziałek, 4 marca 2013

Mock czy Stub? Command-query Separation prawdę ci powie.
Testując jednostkowo sieć powiązanych obiektów, dążymy do ich testowania w separacji. Separację osiągamy dzięki stosowaniu różnego rodzaju „dublerów”.

Często bez zastanowienia stosujemy dublery typu Mock. Mocki są relatywnie pracochłonną techniką, która nie zawsze jest uzasadniona - czasem wystarczający jest Stub (Fowler o różnicy pomiędzy Mock a Stub: Mocks Aren't Stubs).


W najnowszym wydaniu programistamag.pl opublikowałem artykuł zatytułowany "Mock czy Stub? Command-query Separa-tion prawdę ci powie." przedstawiający pragmatyczną „reguła kciuka” oparta o paradygmat Command-query Separation, która daje prostą odpowiedź co do typu dublera, jakiego potrzebujemy w teście jednostkowym.

Artykuł tradycyjnie do pobranie (całkowicie darmowo) tutaj: http://www.bottega.com.pl/artykuly-i-prezentacje.

//=======================================

Dla niecierpliwych esencja reguły:
  • metody typu query -> użyj Stub
  • metody typu command -> użyj Mock

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Fajny artykuł
Google

Anonimowy pisze...

KeyTurion to bardzo dyskretny program który umożliwia kontrolę
komputerów osobistych, firmowych czy prywatnych. Jest to w pełni bezpieczna i legalna procedura coraz popularniejsza na świecie. Monitoruj komputer w swoim domu, firmi czy gdzie indziej! Sprawdź keylogger

Anonimowy pisze...

Według mnie aplikacje webowe będą rosły w siłę. Historia pokazuje że są coraz bardziej popularne i generalnie - wyszukiwanie mobilne też idzie na szczyt.

Anonimowy pisze...

Aplikacje webowe będą zawsze na samym szczycie. Teraz wyszukiwanie mobilne jest nawet wyżej niż na komputerach stacjonarnych. Ze swojej strony mogę polecić jeszcze technodrome.pl gdzie mogą wam ogarnąć dobrze firmową obsługę informatyczną