niedziela, 21 września 2008

KomplikatorMode.ON

Gdyby ktoś z Was wpadł na genialny pomysł systemu podgrzewania rączek w rowerze to ostrzegam: nie ma on szans na komercyjny sukces w starciu z rękawiczkami!

Sam często łapię się na nieświadomym przełączeniu w tryb komplikatora. Szczególnie patrząc retrospektywnie na własne "dzieła". Jedynym pocieszeniem jest fakt iż istnieją więksi durnie;)

Czym jest działanie mózgu w trybie komplikatora? Jest to szukanie problemu w samym rozwiązaniu jakiegoś problemu. Czyli wyszukiwanie sobie meta-problemu - innymi słowy sztucznego problemu, tudzież dziury w całym.

Czym może się to objawiać?
Na poziomie architektury na ten przykład możemy popaść w paranoję i dążyć do unikania zależności od frameworków. W prostych/małych projektach należy się zdecydować. Albo opieramy się na jakimś frameworku albo nie. Jeżeli tak, to nie należy z nim walczyć. To bez sensu. Lepiej go wchłonąć i korzystać z wszystkich jego dobrodziejstw zamiast blokować sobie dostęp do ficzerów frameworka. W przeciwnym wypadku dochodzimy do paranoi pod tytułem Inner Platform Effect. Syndrom ten może przybrać ekstremalną formę od tytułem Not Invented Here.

Na czym może to polegać? Przykładowo na dodawaniu warstw abstrakcji w celu przykrycia API frameworka czy biblioteki. Idea jest szczytna: jesteśmy niezależni więc możemy dowolnie podmienić sobie implementację np warstwy dostępu do danych, warstwę prezentacji czy silnika reguł. Wystarczy pomyśleć racjonalnie (w kontekście przykładu dostępu do danych): czy kiedykolwiek wymienimy JPA (czy nawet Hibernate) na coś innego? Owszem fajnie jest mieć potencjał do testowania jednostkowego. Ale jakiego testowania?:P
Z czasem kończy się to tak, że nasza "fasada" powiela większość funkcjonalności frameworka - niestety powiela w sposób nieudolny bo jak tu przebić kilkudziesięcioosobowe community ekspertów;P

<nudny_przyklad_tylko_dla_uzytkownikow_hibernate>
Jako konkretny przykład, który często się pojawia (i nad którym sam mogę gorzko zapłakać) można podać doskonałe Criteria API z Hibernate. W prostych projektach aż się prosi aby Detached Criteria napełniać na poziomie GUI ekranu jakiegoś filtrowania. Niestety lęk przed couplingiem prezentacji z Hibernate prowadzi do tworzenia sztucznych protez (DTO) przenoszących kryteria wyszukiwania z GUI do DAO. W DAO mamy tłumaczenie protez na Criteria API.

Z czasem gdy komplikacja rośnie wprowadzamy wzorzec iterpretera (nieudolnie powielając API Hibernate:) przy pomocy którego implementujemy w DTO algorytmy już zawarte w Criteria API.

No ale dzięki temu zawsze możemy podmienić sobie framework persystencji - nawet dwa razy;)
</nudny_przyklad_tylko_dla_uzytkownikow_hibernate>


Na poziomie projektu natomiast możemy przesadzić np Wzorcami Projektowymi. Jest nawet takie schorzenie - zapadają na niego młodzi adepci, którzy się wzorcami zachłysnęli. Ciężko z niego wyjść. Cholernie ciężko... Wiem coś o tym:)
Często lepiej projektować w kierunku wzorca. Polega to na zostawianiu sobie możliwość rozbudowy w razie potrzeby do danego wzorce jednak jeszcze nie wprowadzając niepotrzebnej komplikacji.//====================My - programiści jesteśmy z natury umysłami ścisłymi (oby nie ciasnymi) - mamy więc niejako wbudowany detektor prostoty. Poszukujemy prostoty ponieważ jest piękna. Tak, wiem, to wyświechtany ogólnik - chodzi o coś głębszego: prosta forma zwalnia percepcję z zajmowania się rozpraszającymi detalami. Najlepiej gdy nie ma już czego odjąć niż nie miałoby być czego jeszcze dodać. I to właśnie pozwala dostrzec piękno.

Aby nie było tak prosto, jest jeden skomplikowany problem: należy umieć odróżnić rozwiązanie proste od prostackiego. Zgodnie z maksymą Einteina „Rzeczy powinny być tak proste jak to możliwe, ale nie prostsze”. Rozwiązanie proste nie zawsze jest nachalne i oczywiste. Często potrzeba wiele trudu i pracy mentalnej aby do niego dojść. Proste rozwiązanie może wymagać wypracowania poprzez wielokrotne próby i błędy. Przepraszam, nie ma błędów, są tylko rezultaty o niesprzyjającym wyniku:)

2 komentarze:

Piotr Paradzinski pisze...

Ciekawe linki. Bardzo mi pasuje opis dążenia do prostoty z końcówki.

Włączę "tryb komplikatora" do mojego słownika.

Tak dla jasności: czy rozróżniasz przeficzerowanie aplikacji (dotyczy UI) od napisania jej w trybie komplikatora (dotyczy silnika aplikacji)?

Sławek Sobótka pisze...

Komplikacja UI może mieć różne oblicza...
Może to być tak jak napisałeś przeficzerowanie - projektant UI (dobra nie oszukujmy się - programista) nie mający pojęcia o pracy użytkownika radośnie wrzuca na formularz kolejne kontrolki.

Innym problemem może być autystyczne GUI. Normalny człowiek nie jest w stanie go pojąć ponieważ nie jest zgodne z intuicją zdrowego człowieka. Pamiętacie zegarki Montana z melodyjkami? Cztery przyciski przez które można było wykonać z 50 juzkejsów. Koszmar! Autystyczne GUI pojawia się też częstoj w elektronice użytkowej (agd/rtv) niż w sofcie - widać, że twórcy sprzętu dostali na komunię po montanie.

Problem nie jest taki oczywisty... UI można projektować na 2 sposoby: zorientowany na przypadki użycia/procesy (np kretynatory) albo zorientowany na możliwości (dostęp do różnych funkcji z 1 miejsca - np Eclipse).

Z drugiej strony jeśli pytasz o implementację to czuć po prostu w niej swoiste smrodki. Niepotrzebne warstwy, fasady. Jest jeszcze coś co bym nazwał bawieniem się samu ze sobą w kotka i myszkę: "będę udawał, że nie da się tego robić tak łatwo i skomplikuje wszystko aby aplikacja była gotowa na zmiany w wypadku ataku kosmitów".