niedziela, 12 stycznia 2014

Artykuł: Building Blocks dla Twojej lewej półkuli

Redaktor naukowy Iain Mcgilchrist w swej książce The Master and His Emissary (będącej podsumowaniem ostatnich 10 lat badań nad mózgiem) posłużył się wymowną metaforą lewej półkuli mózgu jako "salonu luster" - jeżeli wpadnie do niego promień światła, to będzie odbijał się w salonie po ustalonej przez ustawienie luster drodze, zawsze takiej samej.


Lewa półkula myśli indukcyjnie (nota bene: znana ze szkoły indukcja matematyczna jest rodzajem dedukcji:), posługując się "foremkami" na myśli. Tworzy ona narrację rzeczywistości używając tylko takich foremek jakie "zna".

Dlaczego piszę o tym w kontekście programowania?

Bo jeżeli jedyne foremki jakie zna nasza lewa półkula to serwis i anemiczna encja, to jest ona w stanie zamodelować cały świat serwisem i encją (rekordem i procedurą jeżeli wciąż programujesz w Turbo Pascalu lub strukturą i funkcją jeżeli w C).

Da się - wiem, bo tak robiłem:)

Jeżeli jedyna foremka jaką zna nasza półkula to Hashmapa, to wszystko będzie Hashmapą-hashmap:P

Lewa półkula jest również specjalistą w stworzeniu paranoi, że jest to najlepszy z możliwych modeli - bo mój (hmm ciekawe co neuro-naukowcy powiedzieliby na umiejscowienie ego w mózgu...).

Do tej pory wiele pisałem o Building Blocks z wachlarza technik DDD. Tym razem zapraszam do lektury artykułu, który jest poświęcony bardziej ogólnym BB, które można wyróżniać w każdym projekcie, nie stosując nawet DDD: "Building Blocks dla Twojej lewej półkuli: połączenia podejścia obiektowego, proceduralnego, funkcyjnego w codziennej pracy z kodem". Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu Programistamag.

Generalnie chodzi o to aby poszerzyć wachlarz "foremek" jakie stosuje nasza lew półkula do modelowania problemów. Dzięki temu modele staną się bardziej realistycznie (bez sztucznych ograniczeń) i giętkie.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

"znana ze szkoły indukcja matematyczna jest rodzajem dedukcji"
Czy jest pan może laureatem nagrody plusów ujemnych im. L. Wałęsy?

Sławek Sobótka pisze...

Hehe, dobre dobre...
Mniemam, że ten arcy-śmieszny komentarz jest sarkazmem.

Zwykle nie odpisuję anonimom, że tym razem przeważyła wrodzona skłonność do niesienia pomocy bliźniemu:
stylistycznie pokracznie, ale merytorycznie wydaje się być poprawnie - cytując wikipedię http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozumowanie_indukcyjne
"indukcja matematyczna jest natomiast uznawana za specyficzne rozumowanie dedukcyjne".

Mam nadzieję mimo prostego stylu (jestem tylko prostym informatykiem i nie kcem ale muszem pisać) merytoryka jest ok...?

Michał Bartyzel pisze...

fyi http://www.livescience.com/39373-left-brain-right-brain-myth.html

Sławek Sobótka pisze...

Dzięki. Nieco się interesuję, więc znam ten artykuł.

Ale odnosi się on do lewo/prawo-pólkulowych ludzi. Ja nawiązałem do procesów zachodzących w półkulach (co czasem wyraźnie widać na rezonansach lub w przypadku uszkodzeń). Nie zakłada się dominacji którejś z nich a jedynie separację ficzerów. Albo inaczej: ten sam ficzer jest często obsługiwany przez obie półkule, ale w inny sposób. Gdzieś na środku w sterowniku (ciało modzelowate+hipokamp) następuje z czasem preferencja jednej strategii, dlatego, że np jeden procesor dał szybciej odpowiedź, więc następnym razem będzie preferowany.

Ciekawostka: nie mam potwierdzenia tej informacji, ale podobno "moduł" wizualny przełącza się co kilka minut z lewej na prawą (a u mnichów medytujących latami jest obserwowana zdolność utrzymania procesora wizualnego przez kilkadziesiąt minut). Są na to jakieś proste doświadczenia.