środa, 16 kwietnia 2014

Kolejne materiały z 4Developers: Spring Boot, CD, Xamarin, Feedback

Kuba, Łukasz, Piotrek i Paweł - trenerzy, z którymi współpracuję pod marką Bottgea - udostępnili swe prezentacje, zapraszam:

W kategorii Inżynieria oprogramowania:
- Jakub Kubryński (ekspert JVM i tuning) - Spring Boot – framework for micro services
- Łukasz Szydło (ekspert Java i tools) - Enabling Continuous Delivery
- Piotr Karczmarz (ekspert .NET i arch.) - MVVM pattern in cross-platform architecture based on Xamarin

W kategorii Tematyka miękka:
- Paweł Badeński (ex ThoughtWorks, człowiek Agile) - Feedback

3 komentarze:

Piotr Błaszyński pisze...

Będziesz bronić tez stawianych przez kolegów? Nie znam treści prezentacji z CI (to znaczy co było mówione), ale bardzo nie podoba mi się Unit tests < 1ms. Już pal licho, czy się te testy wykonują 1s, 20s czy nawet więcej, dla mnie w testach jednostkowych ważniejsze jest właśnie CI. Jeżeli testy wymagają jakiejkolwiek interwencji człowieka, to ona (choćby to było naciśnięcie enter) zawsze będzie dłuższa niż 0.5s. I na to bym położył nacisk w prezentacji. A są unity gdzie wykonanie algorytmu zajmuje kilka sekund (dla jednego zestawu danych wejściowych) a pewnie czasem i więcej, to co, nie pisać Unit Testów?

Sławek Sobótka pisze...

Sam nie byłem na prezentacji Łukasza gdyż równolegle prowadziłem swoją, ale znam go bardo dobrze i wiem, że "nie jest w ciemię bity" więc na pewno dodał tam, że "to zależy":)

Łukasz Szydło pisze...

Podczas prezentacji mówiłem, że do robienia CD najlepiej nadają się małe aplikacje. Jako definicje małej aplikacji przyjąłem "zakładając przyzwoite pokrycie wszystkie testy wykonują się poniżej 5 minut". Teraz jeśli moje testy wykonują się dłużej może to oznaczać dwie rzeczy. Albo moja aplikacja jest duża, albo moje testy są wolne. Tu pojawia się następne pytanie - co to znaczy wolne testy. Dla mnie wolne oznacza nie spełniające warunku ze slajdu. To tyle jeśli chodzi o kontekst. Zgadzam się, że czasami nie da się napisać testu jednostkowego wywołującego się < 1ms. Nie znaczy to jednak, że nie należy go pisać tylko że jest wolny (wedle mojej definicji).