Tekst jest syntezą wieloletnich doświadczeń i przemyśleń na temat Inverion of Control. Kolejne techniki coraz to silniejszego odwracania kontroli (powiązanego z jej utratą) zostały opisane wg struktury:
- problem - jaki problem chcemy rozwiązać, po co w ogóle odwracamy kontrolę w ten sposób
- idea - ogólna idea zawarta w jednym zdaniu, która pozwoli uchwycić esencję
- motywacja - kiedy mogę zacząć zastanawiać się nad wprowadzeniem tej techniki
- zastosowanie - jakie są dodatkowe zastosowania (poza rozwiązaniem problemu) ew benefity uboczne/wyższego rzędu
- techniki - jakimi technikami implementacyjnymi mogę osiągnąć odwrócenie
- kiedy nie stosować - najważniejsze: gdzie jest granica stosowalności, na co uważać aby nie skończyć z syndromem "nakładania gaci przez głowę"
Artykuł do pobrania (jak zwykle całkowicie za darmo oraz bez rejestracji:) tutaj: http://bottega.com.pl/artykuly-i-prezentacje#receptury
Artykuł jest jednocześnie pierwszym z nowej serii: Receptury projektowe – niezbędnik początkującego architekta.
Intencją serii „Receptury projektowe” jest dostarczenie usystematyzowanej wiedzy bazowej początkującym projektantom i architektom. Przez projektanta lub architekta rozumiem tutaj rolę pełnioną w projekcie. Rolę taką może grać np. starszy programista lub lider techniczny, gdyż bycie architektem to raczej stan umysłu niż formalne stanowisko w organizacji.
Wychodzę z założenia, że jedną z najważniejszych cech projektanta/architekta jest umiejętność klasyfikowania problemów oraz dobieranie klasy rozwiązania do klasy problemu. Dlatego artykuły będą skupiały się na rzetelnej wiedzy bazowej i sprawdzonych recepturach pozwalających na radzenia sobie z wyzwaniami niezależnymi od konkretnej technologii, wraz z pełną świadomością konsekwencji płynących z podejmowanych decyzji projektowych.
Seria z kolei jest początkiem nowego działu w programistamag.pl: Laboratorium Bottega. W dziale tym będziemy publikować podejścia, rozwiązania i techniki, które stosujemy na co dzień w praktyce projektowej, podczas warsztatów i szkoleń oraz coachingu.
//==================================
Artykuł powstał niejako "na zamówienie" jednego z czytelników bloga. Temat był po prostu zbyt obszerny jak na posta.
Jeżeli ktoś chciałby "zamówić" jak temat to proszę pisać śmiało w komentarzach lub na priv: slawomir.sobotka w domenie bottega.com.pl